Mnozí vyhledávají dovolenou u moře také kvůli účinkům mořské vody. Udělat svému tělu dobře však můžeme častěji než jednou ročně – stačí si přestěhovat moře do vany. Dopřejme si koupel nebo bahenní zábal každý den. Přípravky běžně dostat v lékárnách.

Léčivé soli a černé bahno

Vyhledávané jsou zejména minerály z Mrtvého moře, které se k nám dostávají v podobě mořské soli KAWAR, černého bahna KAWAR i výrobků z nich. A proč má prim právě sůl a bahno z Mrtvého moře? Protože miliony let se z něj vypařuje více vody, než přitéká, a více než 30 procent jeho objemu tvoří soli s vysokým obsahem draslíku, hořčíku, sodíku, vápníku, bromu, jódu a jiných důležitých minerálů. Koncentrace minerálů je tedy desetkrát vyšší než v jiných mořích!

Podle odborníka na výrobu léčebné kosmetiky Ing. Ivana Bokroše, působení minerálů z Mrtvého moře je nejspolehlivějším způsobem, jak zvýšit regeneraci a vitalitu buněk. Sůl do koupele, bahenní zábaly a masky, krémy, mléka, pleťové vody a mýdlo spolu se šampony podporují látkovou přeměnu buněk a obnovují jejich přirozenou funkci. Zároveň poskytují ochranu před dehydratací pokožky a škodlivými vlivy z ovzduší.

Jak sůl a bahno použít?

Regenerační koupel. Na vanu s obsahem 60 až 80 litrů vody stačí rozpustit 125 g soli. Lázeň má mimořádně regenerační a antirevmatické účinky. Prokrvuje, urychluje lymfatický oběh, a tím i vylučování odpadních látek z těla, zvyšuje metabolismus buněk. Díky obsahu mnoha solí, zejména bromidů, dochází k svalové relaxaci a utišení bolesti svalů a kloubů. Zjednodušeně – “změkčuje” se povrch svalových vláken a ztuhlé klouby se uvolňují. Účinné je dopřát si koupel alespoň třikrát týdně.

Bahenní zábal. Černé bahno z Mrtvého moře obsahuje směs minerálních látek a solí jedinečného složení, které v kombinaci s teplem mají blahodárný účinek na organismus. Kromě účinků uvedených při regeneračním koupeli zvyšují metabolismus buňky, urychlují průtok v lymfatických drahách, zrychlují oběh krve a pomáhají celé tělo vhodně rozehřát a obnovit tak jeho funkce, které vedou k orgánové rovnováze. Má to význam hlavně u lidí se sedavým zaměstnáním, z čehož vyplývá nedokrvení dolních končetin, stagnace lymfatického systému, otok nohou, vznik křečových žil, celulitida. Chronicky snížený metabolismus tohoto systému může vést i k onemocněním jater, žlučníku, ledvin, močového měchýře, sleziny a žaludku.

Během letních slunečných dnů je vhodné aplikovat bahenní zábal doma na dvoře, v zahradě či u vody. Na slunci a v teple urychluje průtok v lymfatických drahách, zrychluje oběh krve a pomáhá normalizovat látkovou přeměnu.

Hojivé a antiseptické účinky

Koupel s obsahem soli z Mrtvého moře zvláčňuje pokožku a urychluje její regeneraci. Sůl proniká do horních vrstev kůže. Buňky bohaté na minerály mají díky osmotickému tlaku lepší schopnost pohlcovat vlhkost, a ta dodává kůži zdravější a svěží pocit. V přeschlé kůži živiny cirkulují hůře. Stárnutí kůže je vlastně procesem trvalé ztráty tekutin. Draslík zvyšuje tok živin přes membrány buněk, hořčík zlepšuje látkovou přeměnu, aktivizuje buňky a má hojivé účinky, sodík zvyšuje energii pro aktivní mezibuněčný přenos, chlor vyrovnává obsah solí v buňce, vápník působí tlumivě, zatímco brom má výrazný relaxační efekt a navíc i hojivé a antiseptické účinky. Fyzikální a chemickou cestou pak působí přes vegetativní nervový systém i na žlázy s vnitřní sekrecí a jejich prostřednictvím až na vnitřní orgány. Dochází k normalizaci látkové přeměny a všech ostatních životních funkcí.

Dokonalý relax

Relaxace formou horké koupele v soli z Mrtvého moře spolu s masáží nám zaručeně navrátí svěžest a sílu. Minerály pronikají do těla přes pokožku, působí přes vegetativní nervový systém na žlázy s vnitřní sekrecí a jejich prostřednictvím až na vnitřní orgány. Normalizuje se látková přeměna i všechny ostatní životní funkce, tělo se rychleji regeneruje a zvyšuje se jeho obranyschopnost. Buňky kůže obohacené minerály mají navíc lepší schopnost pohlcovat vlhkost, díky čemuž pokožka omládne, je mnohem svěžejší.

Komfort pro nohy

Ponořme každý večer nohy do koupele, do kterého přidáme lžíci soli z Mrtvého moře. Díky vysoké koncentraci minerálů má výrazný relaxační efekt. Současně změkčuje zrohovatělou kůži, kterou lze díky keratolytickému – změkčujícímu efektu soli z Mrtvého moře po koupeli snadno odstranit. Pomáhá také při problémech s tzv. těžkými nohami nebo křečovými žilami.