Životodárná sůl a bahno z Mrtvého moře představují již tisíciletí zdroj krásy a zdraví – osvědčily se i při mnoha kožních onemocněních i při bolestech svalů a kloubů. Léčivý koupel či bahenní zábal přímo u Mrtvého moře, bohužel nemůžeme zažívat každý den, avšak díky dostupnosti čisté soli a bahna v lékárnách, si jejich účinek můžeme pravidelně dopřát doma nebo na slunci v zahradě. Proč mají prim právě sůl a bahno z Mrtvého moře? Protože koncentrace minerálů – draslíku, hořčíku, bromu, jódu, chloru i dalších důležitých minerálů a stopových prvků je v něm desetkrát vyšší než v jiných mořích!

Jak sůl a bahno použít?

REGENERAČNÍ KOUPEL. Pro vanu s obsahem 60 až 80 litrů vody stačí rozpustit 125 g soli. Koupel má mimořádně regenerační a antirevmatické účinky. Prokrvuje, urychluje lymfatický oběh, a tím i vylučování odpadních látek z těla, zvyšuje metabolismus buněk. Díky obsahu mnoha solí, zejména bromidů, dochází ke svalové relaxaci a utišení bolesti svalů a kloubů. Zjednodušeně – “změkčuje” se povrch svalových vláken a ztuhlé klouby se uvolňují. Účinné je dopřát si koupel alespoň třikrát týdně.

BAHENNÍ ZÁBAL. Černé bahno z Mrtvého moře obsahuje směs minerálních látek a solí jedinečného složení, které v kombinaci s teplem mají blahodárný účinek na organismus. Kromě účinků uvedených při regeneračním koupeli zvyšují metabolismus buněk, urychlují průtok v lymfatických drahách, zrychlují oběh krve a pomáhají celé tělo vhodně rozehřát a obnovit tak jeho funkce, které vedou k rovnováze orgánů. Má to význam zejména u lidí se sedavým zaměstnáním, z čehož vyplývá nedokrvení dolních končetin, stagnace lymfatického systému, otok nohou, vznik křečových žil, celulitida. Chronicky snížený metabolismus tohoto systému může vést také k onemocněním jater, žlučníku, ledvin, močového měchýře, sleziny a žaludku. Zábal je vhodné aplikovat alespoň jednou týdně, ihned po koupeli.

Dokonalý relax

Relaxace formou horké koupele v soli z Mrtvého moře spolu s masáží nám zaručeně navrátí svěžest a sílu. Minerály pronikají do těla přes pokožku, působí přes vegetativní nervový systém na žlázy s vnitřní sekrecí a jejich prostřednictvím až na vnitřní orgány. Normalizuje se látková přeměna i všechny ostatní životní funkce, tělo se rychleji regeneruje a zvyšuje se jeho obranyschopnost. Buňky kůže obohacené minerály mají navíc lepší schopnost pohlcovat vlhkost, díky čemuž pokožka omládne, je mnohem svěžejší.

Hojivé a antiseptické účinky

Koupel s obsahem soli z Mrtvého moře zvláčňuje pokožku a urychluje její regeneraci. Sůl proniká do horních vrstev kůže. Buňky bohaté na minerály mají díky osmotickému tlaku lepší schopnost pohlcovat vlhkost, a ta dodává kůži zdravější a svěží pocit. V přeschlé kůži živiny cirkulují hůře. Stárnutí kůže je vlastně procesem trvalé ztráty tekutin. Draslík zvyšuje tok živin přes membrány buněk, hořčík zlepšuje látkovou přeměnu, aktivizuje buňky a má hojivé účinky, sodík zvyšuje energii pro aktivní mezibuněčný přenos, chlor vyrovnává obsah solí v buňce, vápník působí tlumivě, brom má výrazný relaxační efekt a navíc i hojivé a antiseptické účinky. Fyzikální a chemickou cestou pak působí přes vegetativní nervový systém i na žlázy s vnitřní sekrecí a jejich prostřednictvím až na vnitřní orgány. Dochází tak k normalizaci látkové přeměny a všech ostatních životních funkcí.

Naděje pro psoriatiky

Obsah oxidu siřičitého a dehtů v soli z Mrtvého moře zaručuje výborný antipsoriatický účinek (psoriáza je onemocnění, při kterém dochází k nadměrnému rohovatění vrchní části pokožky, což se projevuje zvýšenou tvorbou svědících šupin). Poukázal na něj, již v 2. století, řecký lékař Claudio Galeno. Tisícileté zkušenosti ostatně potvrdil moderní výzkum zrealizován Balneologickým institutem v německém Giessen.

Zkrášlující mikropeeling

Minerály z Mrtvého moře se dokáží vypořádat i s klasičtějším problémem – výskytem mikrošupinek, kterými pokožka ženy ve zralém věku přímo hemží. Snadno si takto lze vysvětlit fascinující zkrášlující, zjemňující a zvláčňující účinek směsi minerálů po jejich použití ve formě koupele, ale i bahenního zábalu. Takovou očistu lze směle nazvat účinným mikropeelingem. Aplikovali ji již staří Egypťané, i když ji určitě nazývali prozaičtěji. Zkrášlující efekt krystalků minerální soli pomletých na jemné částečky smíchaných s přírodním olejem využívala při masážích celého těla i egyptská panovnice Kleopatra.

Komfort v koupelně

Léčivou sílu minerálů z Mrtvého moře využívají i přípravky jedinečné kosmetiky Kawar – krémy, mléka a mýdla spolu s pleťovými maskami a šampony. Díky unikátnímu složení mají intenzivní hydratační a rege-nerační účinky na pokožku. Jejich pravidelné používání pleť oživuje, zvláčňuje a omlazuje – zabraňuje tvorbě vrásek. Zkrášlující efekt minerálních solí může využít díky dostupnosti ve všech lékárnách na Slovensku každá žena, a virtuální dovolenou u Mrtvého moře si tak dopřát každý den …