Psoriáza – autoimunitní kožní onemocnění, které u nás postihuje více než 3 % populace, doléhá na pacienty v různé intenzitě během celého roku. Provází ho kožní zánět i rychlé množení a růst kožních buněk, které se postupně začnou olupovat, z čeho vyplynul taktéž název onemocnění – lupénka.

Dnešní medicína zatím nedokáže odstranit příčinu vzniku psoriázy, správnou léčbou je však možné dosáhnout výrazné zlepšení jejích příznaků a během slunečních dní, které v organismu výrazně podporují tvorbu vitamínu D3, docílit až 92% úspěšnost terapie.

„Sluneční“ vitamín D3 – aktivace imunity

V souvislosti s bližším poznáním zákonitostí biochemie a biologických aktivit steroidů poutá pozornost lékařů při léčbě psoriázy stále více „sluneční“ vitamín D3. Potvrdilo se, že tvorbou tohoto přirozeného steroidního hormonu prostřednictvím slunečního záření se v organismu spouští množství léčivých fyziologických mechanismů.

Ovlivňuje prakticky všechny buňky lidského těla. Novodobé poznatky poukazují na jeho imunomodulační působení, aktivní úlohu při posilování imunity a tím také při léčbě autoimunitních onemocnění.

Komplexní pohled na roli vitamínu D3 při léčbě autoimunitních onemocnění ve světle nejnovějších poznatků, který je pro pacienty se psoriázou také jakousi inspirací ke změně životního stylu, přináší publikace „Sluneční“ vitamín, autorů prof. MUDr. Miroslava A. Šašinku, DrSc. a doc MUDr. Kataríny Furkové, CSc., mim. prof. Autoři poukazují na důležitou „misi“ vitamínu D3 při regulaci imunitního systému při mnoha onemocněních.

Deficit vitamínu D3 vykazuje až 75 % pacientů se psoriázou!

Na základě vyhodnocení množství epidemiologických údajů, upozorňují, že nedostatek „slunečního“ vitamínu D3 – cholekalciferolu – vede k reaktivaci imunitních a zánětlivých procesů, které se projeví zvýšeným sklonem k autoimunitním onemocněním, mezi které patří také psoriáza.

Deficit vitamínu D3 vykazuje až 75 % pacientů se psoriázou! Zároveň autoři osvětlují důvod, proč je začátek psoriázy a její zhoršení úzce spjaté se zimními měsíci s menší intenzitou slunečního záření UV-B. Je ním zvyšující se nedostatek vitamínu D3, který je produktem našeho pobytu na slunci! Jeho absence v organismu narušuje celkovou funkčnost kůže a sliznic.

Oba lékaři připomínají, že pro načerpání zásob vitamínu D3 je rozumný pobyt na slunci nezbytný! Mimo letních měsíců doporučují nedostatek slunečních paprsků kompenzovat přírodními doplňky stravy. V lékárnách jsou dostupné ve formě vitamínu D3 Jamieson vyrobeného z lanolinu z ovčí vlny. Doporučené denní dávky se pohybují v rozmezí od 1 000 IU do 2 000 IU.

Účinná podpora terapie vitamínem D3 – vitamíny skupiny B a hořčík

B-komplex

Terapii vitamínem D3 může účinně podpořit příjem vitamínů skupiny B, které kladně ovlivňují správnou látkovou přeměnu a přispívají k udržení zdravé pokožky. Ve speciální formě B-komplexu s postupným uvolňováním během cca 9 hodin poskytují lepší využitelnost výživných látek pro náš organismus.

Díky řízenému uvolňování se 12 vitamínů skupiny B průběžně vstřebává, což znásobuje jejich účinnost a zároveň přispívá k menšímu zatěžování trávicího traktu, ale i jejich ekonomickému využití.

Hořčík

Vynikající podporou naší vnitřní harmonie při kožních onemocněních provázených recidivami a komplikacemi, které přinášejí do našeho života disharmonii, je také přírodní doplněk stravy Hořčík 500 mg + D3 500 IU Jamieson v biologické formě s vysokou účinností. Žádná jiná životně důležitá látka nedokáže zvýšit naši odolnost vůči nepokoji a stresu tak, jako minerál vnitřního pokoje, hořčík.

Reguluje dráždivost buněčných membrán, což hraje důležitou roli při dráždivosti nervových buněk a tím také nervové soustavy. Dokáže rychle upokojit náš nervový systém, díky čemu jsou naše podrážděné nervy opět schopné nést zátěž. Lékaři ho doporučují spolu s relaxačním cvičením a kvalitním spánkem. Klinické zlepšení kožního poškození je možné obvykle zpozorovat asi po 8 týdnech užívání vitamínů D3, B-komplexu a hořčíku.

Sůl a bahno z Mrtvého moře – hojí kůži, normalizují látkovou přeměnu

Na začervenaná, ostře ohraničená psoriatická kožní ložiska, pokryta stříbrnými šupinami má blahodárný vliv roky ověřená balneoterapie – koupele ve vaně a bahenní zábaly se solemi a černým bahnem z Mrtvého moře. Jejich výhodou je, že se mohou provádět také v domácím prostředí. Už sama čistá voda má význam hygienický, očistný.

Vzácné minerály – draslík, hořčík, sodík, vápník, chlor, brom, jod i další minerály obsažené v soli a bahně z Mrtvého moře, kde je jejich koncentrace desetkrát vyšší než koncentrace minerálů v jiných mořích, pokožku intenzivně hydratují, dopomáhají k rychlejšímu zbavení se zrohovatělé kůže, následnému hojení a stabilizaci tohoto kožního onemocnění.

Solný koupel

Díky schopnosti minerálů z Mrtvého moře hydratovat pokožku do hloubky, napomáhá udržovat v rovnováze její přirozenou vlhkost. Příznivě ovlivňuje zotavení vysušené kůže – zjemňuje ji, zvláčňuje a urychluje její regeneraci. Koupel si můžeme dopřát každý den. Draslík, který je hlavním vnitrobuněčným prvkem, zabezpečuje průnik vody s obsahem stopového množství dalších minerálních látek přes membrány buněk, v buňkách ji váže na sebe a stará se v nich o jej optimální objem.

Na vanu s obsahem 60 až 80 litrů vody stačí rozpustit 125 g soli.

Hořčík zlepšuje látkovou přeměnu a sodík zvyšuje energii pro aktivní mezibuňkový přenos živin. Chlor vyrovnává obsah solí v buňkách, vápník působí tlumivě, brom má výrazný relaxační efekt a spolu s jodem má hojivé a antiseptické účinky, které výrazně podporují například také léčbu akné.

Bahenní zábal

Zábal z černého bahna z Mrtvého moře pokožku postiženou psoriázou zbavuje nepříjemných šupinek, výrazně ji čistí, účinně působí proti akumulaci toxinů. Probudí unavené buňky, vrátí jim mladistvý vzhled, zjemní a vypne pokožku.

Nejnovější poznatky získané na základě klinických studií poukazují na schopnost minerálních látek, obsažených v černém bahně, pronikat do těla přes pokožku a působit tak přes vegetativní nervový systém na žlázy s vnitřní sekrecí a jejich prostřednictvím až na vnitřní orgány.

Aplikovat bahno je vhodné při koupelích ve vaně – urychluje průtok v lymfatických drahách, zrychluje oběh krve a pomáhá normalizovat látkovou přeměnu. Díky tomu obnovuje funkce organismu, které vedou k rovnováze orgánů a tím také ke zlepš