Toto hyper slané jezero leží na hranicích Jordánska na východě a Izraele na západě. Je skutečně unikátním místem.

1. Nejníže položené místo na světě

Výška pobřeží Mrtvého moře je 423 metrů pod hladinou moře. Jde o nejníže položené místo na světě.

2. Nejhlubší hyper solné jezero na světě

Mrtvé moře je 377 m hluboké. Hyper solné jezero je vnitrozemská vodní plocha, která obsahuje významné koncentrace chloridu sodného a jiných minerálních solí. Úrovně solí převyšují hladinu oceánské vody.

wikipedia.org

3. Je jednou z nejslanějších vodních nádrží na světě

Mrtvé moře má 33,7% slanost. I když jezero Assal (Džibutsko), Garabogazköl a některé hyper slaná jezera v údolí McMurdo Dry na Antarktidě (například Don Juan Pond) zaznamenala vyšší salinitu.

4. Neutopíte se

Díky neobvykle vysoké koncentraci soli v Mrtvém moři mohou lidé snadno plavat a jsou nadnášeni přirozeným vztlakem. V tomto směru je Mrtvé moře podobné Velkému Solnému jezeru ve státě Utah.

5. Mrtvé moře je 8,6 krát slanější než oceán

Tato slanost způsobuje drsné životní podmínky, které neprospívají zvířatům. Z toho je odvozen název Mrtvé moře. Vysoká slanost brání tomu, aby v něm žily makroskopické vodní organismy, jako jsou ryby a vodní rostliny, i když malé množství baktérií a mikrobiálních hub jsou přítomny.

6. Mrtvé moře je 67 km dlouhé

 A 18 kilometrů široké v nejširším bodě. Nachází se v údolí Jordan Rift a je zásobováno hlavně řekou Jordán.

wikipedia.org

7. Minerály léčí

Oblast Mrtvého moře se stala hlavním střediskem pro výzkum a léčbu v oblasti zdraví z vícero důvodů. Každá vlastnost Mrtvého moře má specifické účinky pro zdraví lidí. Jde o obsah minerálů ve vodě, velmi nízký obsah pylových a jiných alergenů v atmosféře, sníženou ultrafialovou složku slunečního záření a vyšší atmosférický tlak ve velké hloubce.

8. První koupele na světe

Biblicky, Mrtvé moře bylo útočištěm krále Davida. Bylo to jedno z prvních koupelných středisek na světě, také pro Heroda Velkého. Už tehdy se ze vzácných minerálů vyráběl široký sortiment výrobků, od balzámů pro egyptskou mumifikaci až po potaš pro hnojiva.

9. Vypouští asfalt

Neobvyklým znakem Mrtvého moře je jeho vypouštění asfaltu. Z hlubokých hlubin, Mrtvé moře neustále vyplavuje malé kamínky a kousky černé hmoty. Na archeologických místech byly nalezeny asfaltové figuríny a neolitické lebky ze živice. Egypťané používali při mumifikaci těl asfalt dovážený z oblasti Mrtvého moře.

10. Nejnižší cesta na světě, Highway 90

Vede podél Izraelského pobřeží a západního břehu Mrtvého moře ve výšce 393 metrů pod hladinou moře.