Osvědčená léčebná kúra: sůl a bahno z Mrtvého moře
Psoriáza postihuje asi 3 % populace, vyskytuje se tedy mezi lidmi tak často jako například cukrovka. Už ve starověkém Řecku ji znali jako kletbu bohů. Záměna s leprou přivedla mnoho nešťastníků do izolace mezi malomocné.
Tyto omyly se však postupně korigovaly. Podle slov lékárníka RNDr. Petra Burdátše, se kterým jsme si popovídali o možnostech léčby onemocnění – nové objevy, opírající se o pokroky v medicíně – definitivně potvrdily, že psoriáza nepatří mezi infekční onemocnění.
Mnoho lidí má však přesto obavy z případného přenosu této neestetické nemoci …
Její nakažlivost je vyloučena. Ačkoliv psoriáza není vrozená, často vysoký výskyt onemocnění v rodině svědčí spíše o tom, že podstatný význam při manifestaci jejích projevů mají právě faktory dědičnosti. Spolu s vrozeným sklonem k tomuto onemocnění, který člověk po svých rodičích zdědí do vínku, svou roli hrají také provokační faktory, které umožní projevit se skryté, vrozené predispozici.
Patří mezi ně především infekce horních cest dýchacích, u dětí častý zánět mandlí, psychické stresy, alkohol, těhotenství nebo porod, některé léky a poranění kůže. Působením těchto faktorů se skrytá, jen v genech zakódovaná psoriáza, projevuje na kůži. A v dnešní době, na vnější krásu tak velmi orientovaná společnost, jsou tito pacienti výrazně handicapovaní.
Jaké jsou možnosti léčení tohoto onemocnění?
Jelikož příčina psoriázy dosud není známá, terapie se zaměřuje, jak mnozí postižení tímto onemocněním už dobře vědí, hlavně na zmírnění jejích projevů. Praktický lékař léčí jen chronické pacienty s ohraničenými projevy. Další péče patří do rukou ambulantního dermatologa, který může v případě potřeby zvážit ošetřování v léčebném denním centru pro psoriatiky, případně doporučit hospitalizaci nebo lázeňskou léčbu ve specializovaném zařízení, např. ve Smrdácích na Slovensku.
Lokální ošetřování patří k pilířům v péči o nemocné. Volba správného léčebného prostředku je u každého pacienta individuální. Používají se různé lokální léky odstraňující olupování a zánět kůže. Ve vhodných případech je lze kombinovat s umělým UV – zářením a lázněmi. Zde chci upozornit na dobré zkušenosti s použitím solí a černého bahna Kawar z Mrtvého moře. Výhodou této terapie je, že může probíhat nejen ambulantně, ale i v domácím prostředí.
Jaký je přínos takové “vanové” terapie?
Balneoterapie má na léčbu psoriázy blahodárný vliv. Už sama čistá voda má význam hygienický, očistný. Kůže se zbavuje nánosů použitých externích léků před jejich další aplikací. Stává se hydratovanou, teplou, prokrvenou, rohová vrstva je namacerována, takže lépe pak pronikají použité externí přísady použité v lázni a mají podle svého složení lokální léčebné účinky.
Zvláštní složení minerálů, které jsou obsaženy v soli a bahně z Mrtvého moře, dopomáhá k rychlejšímu zbavení se zrohovatělé kůže, následnému hojení a stabilizaci nálezu. Tyto vzácné minerály soli mají výborné léčivé účinky i na kožní ekzémy, záněty pokožky a akné. Lázeň si lze dopřát i vícekrát za týden. Při volbě druhu léčebné balneoterapie je nutné brát v úvahu formu a stádium psoriázy. Rozhoduje teplota a délka koupele a koncentrace přísad. Vanová koupel má trvat 15 až 20 minut a má mít teplotu 37 až 38 °C.
Bahenní zábaly urychlují nejen hojení, ale i průtok v lymfatických drahách, zrychlují oběh krve a pomáhají normalizovat látkovou přeměnu a obnovit funkce organismu, které vedou k orgánové rovnováze a tím ke stabilizaci nálezu. Během léta je vhodné kombinovat je s přímým slunečním zářením – doporučuje se proto nanášet bahno na celé tělo v zahradě, na terase nebo u vody. Účinek se dostaví již po pár aplikacích.
Při těžkých a generalizovaných stavech se však přistupuje už i k podávání léků vnitřně – systémově, často v kombinaci s lokální terapií.
Přestože odstranit příčinu psoriázy dnešní medicína ještě nedokáže, správnou léčbou lze docílit přibližně 92% úspěšnost, především v udržování onemocnění pod kontrolou ve snesitelném stavu.